Premiér mezinárodně uznávané libyjské vlády Sarrádž odstoupí z funkce


„Mojí upřímnou touhou je předat moje povinnosti dalšímu výkonnému orgánu ne později než do konce října,” řekl ve středu Sarrádž, který je hlavou tripoliské vlády národní jednoty (GNA). Ta však již několik let soupeří s další vládou na východě země podporovanou jednotkami polního maršála Chalífy Haftara (LNA).

Sarrádž je ve funkci od vzniku GNA v roce 2015, která byla výsledkem politické dohody podporované OSN. Ta měla vést ke sjednocení a stabilizaci Libye po letech chaosu, jež následovaly po svržení dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Sarrádžova rezignace by podle Reuters mohla zvýšit politickou nejistotu v Tripolisu či dokonce znovu zažehnout boje mezi soupeřícími frakcemi uvnitř koalice, jež ovládá západní Libyi.

Jeho oznámení však také přichází v kontextu obnovené snahy najít politické řešení dlouholetého konfliktu. GNA v červnu ukončila 14měsíční pokusy východolibyjské LNA o dobytí Tripolisu a donutila Haftarovy jednotky k ústupu z hlavního města.

Obě strany konfliktu získávají podporu od různých mocností. Turecko a Rusko, jež jsou nejvýznamnějšími hráči v zástupné libyjské válce, se podle Çavusogluho blíží k nalezení politického řešení konfliktu. Zatímco Ankara stojí za Sarrádžovou GNA, Rusko pomáhá Haftarovi. Za polním maršálem stojí rovněž některé arabské státy, například Egypt či Spojené arabské emiráty.


Zdroj: Novinky.cz … (celý článek zde) –>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *