Leyenová chce lepší vztahy s USA i Británií. Potřebujeme nový začátek, říká

“Potřebujeme nový začátek s našimi starými přáteli na druhé straně Atlantiku a Lamanšského průlivu,” prohlásila německá politička na adresu ne zcela ideálních vztahů se současnými lídry USA a Británie.

Diplomatické i obchodní vztahy unijních zemí s Washingtonem se zhoršily po nástupu současného prezidenta Donalda Trumpa, který mimo jiné vyvázal svou zemi z klimatických závazků či zavedl řadu cel na evropské zboží. V listopadu američtí voliči rozhodnou, zda v Bílém domě Trump zůstane či jej nahradí průzkumy favorizovaný rival Joe Biden. EU podle von der Leyenové “nemusí vždy souhlasit s rozhodnutími Bílého domu”, stojí však o zlepšení vztahů bez ohledu na to, kdo USA po volbách povede.

S odkazem na dlouhodobě neúspěšná vyjednávání o budoucích vztazích s Británií, která EU koncem ledna opustila, šéfka EK prohlásila, že naděje na dohodu každým dnem klesá, unie ji však stále chce uzavřít. Pokud nebude smlouva schválena do konce přechodného období na konci roku, začnou mezi oběma stranami platit cla a kvóty.

Vzkaz Johnsonovi

Von der Leyenová rovněž vzkázala britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, aby upustil od schválení zákona o vnitřním trhu, který porušuje části závazné smlouvy o odchodu jeho země z EU.

“Tato dohoda byla schválena tímto parlamentem a Dolní sněmovnou (britského parlamentu),” podotkla předsedkyně komise. Dodala, že vzájemná “důvěra je základem jakéhokoli partnerství”.
Zdroj: Denik.cz – Zprávy … (celý článek zde) –>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *