BYDLENÍ | Rozkládací pohodlí pro každého


Lámete si hlavu nad tím, jak vměstnat do menšího bytu postel a pohovku najednou, nebo řešíte příležitostné spaní pro rodinu a přátele? Máme řešení!

SYSTÉM ROZKLÁDÁNÍ

Oblíbené jsou pohovky se systémem Click Clack, který spočívá v překlopení opěradla do vodorovné polohy pouhými dvěma pohyby. Ideální umístění pohovky je do prostoru. Pokud ji totiž postavíte ke stěně, budete ji muset při každém rozložení od stěny o cca 40–50 cm odsunout. Navíc pohovky s Click Clackem často mívají úložný prostor na lůžkoviny.

Rozkládací pohovka Clic Clac, potah látka, lůžko 185 × 125 cm, výška matrace 9 cm, cena 5 099 Kč, www.jena-nabytek.cz

Oblibě se těší i pohovky, jejichž rozkládací systém je založený na principu výsuvného vozíku, v němž je část matrace ukrytá. Po vysunutí se matrace vyzvedne tažením za madlo do výše sedací plochy, čímž ji dorovná, a vznikne tak lůžko. Minusem je to, že plocha na spaní není díky předělům a tomu, že se částečně leží na sedací části, úplně rovná.

Rozkládací pohovka Clic Clac, potah látka, lůžko 185 × 125 cm, výška matrace 9 cm, cena 5 099 Kč, www.jena-nabytek.cz

Setkat se můžete i s rozkládacím systémem se dvěma matracemi ukrytými v sedací nebo opěrné části pohovky. Stačí odstranit polštáře a pohovku rozložit vytažením úložného prostoru směrem dopředu, na který se rozložená matrace jednoduchým způsobem položí. Výhodou je to, že návštěva spí na odvrácené (nesedací) části pohovky, která je přes den skryta.

PRO KAŽDOU NOC

Skvělým řešením, nabízejícím pohodlné sezení a každodenní spaní, jsou pohovky s rozkládacím systémem včetně lamelového roštu a kvalitní matrace ukryté uvnitř pohovky. Není výjimkou, že u některých typů je možné si vybrat matraci, která vám bude vyhovovat. Tyto pohovky bývají dražší, ale vaše tělo vám za tuto investici poděkuje. Před koupí si určitě systém rozkládání vyzkoušejte. Opravdu kvalitní pohovky nabízejí jednoduchý systém a vzhledově jsou nerozpoznatelné od standardních pohovek. Dlouhodobým trendem výrobců je dostat pohovku do podoby lůžka maximálně jedním jednoduchým pohybem.

Rozkládací pohovka Eclisse s lenoškou (Vitarelax), překlápěcí mechanismus se skrytou matrací, v široké škále tkanin a barev, cena od 83 489 Kč, www.casamoderna.cz

Pohovky, které mají nahradit plnohodnotné lůžko, nebývají rozkládací, ale překlápěcí se skrytou kvalitní matrací. Zjistěte si, jak velký prostor pohovka po rozložení zabere. Pro jistotu si vezměte k ruce metr a prostor v bytě změřte!

Rozkládací pohovka Eclisse s lenoškou (Vitarelax), překlápěcí mechanismus se skrytou matrací, v široké škále tkanin a barev, cena od 83 489 Kč, www.casamoderna.cz

MATRACE

  • Komfortní šířka spací plochy pro dva lidi je 180 cm, tzn. pro jednoho 90 cm, v případě, že potřebujeme ušetřit místo, i 80 cm a délka 200 cm.
  • K oblíbeným a kvalitním patří matrace ze studené a paměťové pěny. Po celé velikosti by měla být opatřena roštem stejně jako u klasických lůžek, aby poskytla páteři spícího člověka co největší komfort.

SINGL SPANÍ

Málo místa nebo časné jednočlenné návštěvy lze řešit i rozkládacím křeslem. Při jeho výběru se zaměřte na způsob jeho rozkládání. Křesla, která nabízejí stejnou plochu matrace na sezení, jsou vhodná opravdu jen pro příležitostné přespání. Vhodnější a kvalitnější jsou křesla, jejichž lůžková část je skryta a ve složeném stavu se na ní nesedí, a vy tudíž využíváte jinou část pro sezení a jinou část pro spánek. Aby bylo spaní i zdravé, věnujte pozornost matraci. Ideální je matrace z tzv. líné pěny, jež se vrací do svého původního tvaru.

Pohovka ze série Valletuna (IKEA), třímístná s lůžkem, cena 21 500 Kč, www.ikea.cz

Pohovka ze série Valletuna (IKEA), třímístná s lůžkem, cena 21 500 Kč, www.ikea.cz

Výrobci nabízejí i modely, které vypadají na první pohled stejně, ale mají jinou hustotu výplňového materiálu matrace. Vodítkem může být tedy i cena křesla, přičemž by měla platit přímá úměra – čím vyšší cena, tím kvalitnější křeslo, resp. matrace. Pohodlí při manipulaci poskytují křesla na kolečkách. Pamatujte na to, že křeslo s područkami je sice pohodlnější na sezení, ale spícímu mohou spíš překážet.

Rozkládací křeslo Marino, látkový potah, lůžko 180 × 60 cm, cena 1 499 Kč, www.jena-nabytek.cz Stejně tak důležité je zajímat se o rozměr spací plochy, která rozložením vznikne. U některých křesel může být délka o něco kratší než u klasické postele, což může vyšším lidem vadit.


bydlenimagazin.cz – interiérZdroj: RRblog – radekryznar.cz… (celý článek zde) –>>