Běloruský kamion u české firmy vyrábějící výbušniny? Jel jinam, odmítá společnost spekulace


Fotografie běloruského kamionu na sociálních sítích doprovázela spekulace, že kamion mohl jet zejména pro zábleskové granáty. Vývoz vojenského materiálu do Běloruska je přitom již roky zakázán.

Jednatelka společnosti Zeveta Ammunition Nina Pavlíková ale uvedla, že kamion mířil jinam – přijel do sousední společnosti Albo Schlenk pro hliníkovou pastu.

„Kamion přijel včera (ve středu) odpoledne, stál na našem parkovišti celou noc a dnes ráno jsme ho naložili a poslali na celnici. Převáží hliníkovou pastu, která se přidává do malty při výrobě pórobetonových tvárnic,” řekla Pavlíková s tím, že zveřejněné fotografie jsou zavádějící, protože jsou zkombinovány tak, aby vytvořily požadovaný dojem.

Zástupci holdingu Zeveta pak na oficiální facebookové stránce společnosti prohlásili, že „na fotografii není společnost Zeveta, kamion nevjíždí do našeho areálu”.

O využití zábleskových granátů z dílny Zevety proti běloruským demonstrantům v Minsku, kteří protestovali proti výsledkům prezidentských voleb a znovuzvolením Alexandra Lukašenka, se spekulovalo už v srpnu. Bojkovická společnost tehdy odmítla, že by šlo o její výrobky. Argumentovala tehdy i tím, že nikdy do Běloruska nevyvezla žádný vojenský materiál.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) už dříve uvedl, že Česká republika dodržuje zbrojní embargo vůči Bělorusku, a tedy nedodává jedinému evropskému diktátorskému režimu žádné vojenské materiály, už deset let.

„Ministerstvo žádnou licenci na vývoz materiálu, který je zmiňován na sociálních sítích, neudělilo. Příslušné orgány prověřují, zda skutečně došlo k nepovolenému vývozu, nebo se jedná o dezinformace,” reagoval na dotaz Novinek Petříček.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak na svém Twitteru uvedl, že celou záležitost prověřily obě civilní služby a policie. Napsal, že podle ředitele Bezpečnostní informační služby zmiňované vozidlo do areálu firmy Zeveta nevjelo a nakládalo materiál v jiné místní firmě.
Zdroj: Novinky.cz … (celý článek zde) –>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *